Zoznamovacie izeráty rozhodne nie sú výdobytkom modernej doby a tak sa zdá, že ľudia si túto formu zoznámenia obľúbili už v sedemnástom storočí. I keď má väčšia z nás pocit, že „staré časy“ boli plné romantiky opak je pravdou. Prvé zoznamovacie inzeráty boli totiž značne pragmatické a samotní inzerenti išli tak povediac „rovno na vec“

 

Jeden z vôbec prvých inzerátov sa objavil 19. júla roku 1965 v Londýnskych novinách, pričom text bol veľmi jasný a stručný: Džentlmen tridsaťročný, vyhlasujúci, že má veľký majetok, by sa rád oženil s mladou dámou, ktorá má kapitál 3000 libier a chcela by o tom urobiť primeranú zmluvu. Zdá sa, že muži, ale aj ženy boli v týchto časoch veľmi pragmatickí a za najpríťažlivejšie charakteristiky potencionálneho partnera sa považovali peniaze, vzhľad a aspoločenské postavenie.

Njačastejšímí inzerentmi boli v týchto časoch muži medzi 25 až 35 rokom života pričom preferovali krásne a bohaté ženy od 18 do 25 rokov. Našťastie sme už dnes od pragmatického a strohého spôsobu vajadrovania pri hľadaní partnera ustúpili a aspoň sa snažíme tváriť, že hľadáme skutočnú lásku. Nuž… tak či onak, šlúbili sme vám izeráty, takže tu ich máte.

Prečítajte si tiež:

Príručka dobrej manželky z roku 1955: Takto kráľovsky si chlapi žili!

 

7 historických zoznamovacích inzerátov:

Džentlmen tridsaťročný, vyhlasujúci, že má veľký majetok, by sa rád oženil s mladou dámou, ktorá má kapitál apoň 3000 libier a chcela by o tom urobiť primeranú predmanželskú zmluvu.

Mladý muž, ktorého otec mu je ochotný dať niekoľko tisíc libier, by rád vstúpil do manželstva. Je to slušný a vhodný chlap, ktorý bol vzorne vychovaný svojimi sôstojnými rodičmi.

Hľadám mladú dámu vo veku medzi 18-25, dobre vychovanú s kapitálom najmenej 5000 libier, so zdravými vetrami a údmi, ani tučnú, ani chudú so zdravým chrupom, šťavnatými prsiami a čistou pleťou a sladkým dychom.

Žena by sa mala uspokojiť len s jednou slúžkou, byť dobrou gazdinou, primerane dôstojnou svojho stavu a postaveniu, pričom by nemala príliš túžiť po móde a spoločnosti.

Pán John Dimby si praje manželskú zmluvu so ženou a k tomu ju poistí vdovskou zmluvou. Inak mu je ľahostajné, či je panna, vdova, či tehotná s tým predošlým.

Zrelá dáma si hľadá džentlmena s primeraným kapitálom a dôstojným spoločenským postavením. Pri splnení požadovaných podmienok mu budem dobrovu manželkou vo dne, ale aj každej noci.

28 ročný džentlem si hľadá nevestu vhodnú na ženenie. Požiadavkami sú veľké prsia, zdravá pokožka, veno najmenej 10 000 libier, ale aj poslušnosť a bezvýhradná oddanosť. Vyhlasujem, že pochádzam z dobrej rodiny so značnými politickým postavením a rozsiahlym majetkom.

Zdroj/Foto: youtube, british librery