To, ako Židia dopadli počas 2. svetovej vojny je známe snáď každému. Dejiny vtedy priniesli najkrutejšie a najkrvavejšie vraždenie ľudí tohto náboženstva a súcit s nimi pretrváva dodnes. Bol to ale pôvodný a jediný plán, ako ich zahnať do kúta?
- januára 1942 v dome pri jazere Wannsee na predmestí Berlína sa rokovalo o budúcom osude európskych Židov. Vtedy sa 15 nacistických funkcionárov dohodlo, že budú „odstránení“ rôznymi spôsobmi. Táto dohra s touto „rasou“ skončila až v roku 1945, kedy boli koncentračné tábory vyslobodzované a Hitlerova ideológia padla. Bol to ale pôvodný plán?
Spočiatku sa špekulovalo o presťahovaní Židov do Afriky na ostrov Madagaskar a tento plán navrhol v roku 1940 Franz Rademacher, nemecký funkcionár na ministerstve zahraničných vecí. Ostrov patril predtým francúzskej kolónii, no po výhre nemeckých vojsk s Francúzmi, táto možnosť naberala na realite. S touto myšlienkou sa pohrávalo už dávno predtým, zhruba od roku 1878. Prečo ale k tomu nedošlo?
Prvým a hlavným faktom bolo to, že Madagaskar svojou rozlohou bol nepostačujúci pre všetkých Židov, keďže v tomto čase ich už bolo v Európe neúrekom. Ďalšou dôležitou skutočnosťou, ktorá tento projekt o presťahovaní nedovolila, bol nesúhlas Svetového židovského kongresu. Hitler a jeho spoločníci počítali s tým, že porazia Anglicko, a tak využijú anglické loďstvo na prepravu Židov na ostrov, no bitka dopadla práve naopak. Situáciu sťažilo aj to, že v blízkosti Madagaskaru sa nachádzali anglické sily. Vyhostenie skomplikoval aj pád memoranda Franza Rademachera a tiež to, že Angličania podnikli útok rovnomenný ostrov a v zápätí ho obsadili.
Dôsledkom týchto zlyhaní sa začalo s neľútostným vyvražďovaním v plynových táboroch, kde boli židovské generácie rapídne preriedené.
Kto vie, aké by to bolo, ak by Plán Magadaskar vyšiel!!!
Zdroj/Foto: pixabay.com