Dilemou mnohých Slovákov bola táto otázka aj v dobe „predcovidovej“. Stráviť voľné dni a možno aj dovolenku na Slovensku? A to hlavne, ak chceme brať do úvahy finančnú stránku. Jednoznačnú odpoveď ÁNO/NIE od nás nečakajte. Poďme sa však pozrieť na to, koľko môže reálne vyjsť necelý deň strávený v oblasti Vysokých Tatier. Aspoň teda, osobnou skúsenosťou jedného z našich redaktorov.

Väčšina z vás sa do základného tábora svojej výpravy, a teda jednej z podtatranských obcí, dopraví autom. Ak sa plánujete zdržať dlhšie ako 3 hodiny, bude asi najlepšie zaplatiť si rovno celodenný lístok. Zatiaľ čo na Štrbskom plese v nie tak dávnej minulosti sme natrafili na parkovisko, kde stál parkovací lístok na deň len 5 eur (teraz už skôr rarita), tak napríklad v Tatranskej Lomnici alebo v Starom Smokovci si radšej dopredu pripravte 10 eurovú bankovku. Nevravíme však, že v oblasti nie sú aj lacnejšie parkoviská, no v návale áut budete radi, ak nájdete vôbec nejaké voľné miesto. Milý chlapík na miestnom parkovisku nám to pomohol pri automate s ochotou a s „pokojom Angličana“ uhradiť. A áno, klamali sme! Automat žiadne bankovky neberie, len mince alebo kreditnú kartu.

Výlet lanovkou

Zimná turistika nie je pre každého a ak sa chystáte do vyšších polôh, možno zvolíte lanovku. My sme to spravili rovnako a cena jedného obojsmerného lístka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso kupovaného v kamennej pokladni nás vyšla na 27 eur. Cena samotného lístka je 25 eur, 2 eurá sa platí depozit za kartu a vrátia vám ich, keď kartu vložíte po návrate do automatu. Výhľad z lanovky je nádherný, najmä, ak sa pod vami lyžuje množstvo lyžiarov. Aj by im človek závidel, ak by teda nepatril do skupiny, ktorá by po obutí lyží pravdepodobne skončila večer v hlavných správach.

Občerstvenie

Čakať na lanovku v poriadnej zime, veru, nie je med lízať (zábradlie v mraze nelížte ani za nič!). Uzimení sme si tak hore okrem zopár nevydarených selfie fotiek dali aj dobrú kávu. Za jedno espresso lungo sme zaplatili 2,5 eura. Ak si k tomu pridáte aj Cheesecake v cene 3,5 €, výslednou sumou vám bude, že na jedno posedenie v kaviarničke miniete 12 eur pre dve osoby. Ten výhľad na Lomnicky štít je však na nezaplatenie. Mimochodom, aj tam vás vie dostať lanovka. Lístok si je však lepšie rezervovať vopred, lebo ostanete sklamaní ako my a ostane vám len smutný pohľad na meteorologickú stanicu cez váš 30-násobný zoom na telefóne (tí s novšími modelmi možno vlastnia aj 50-násobný).

Výhľad na Lomnický štít zo Skalnatého plesa
Náš 30-násobný zoom neohromí, ale ani neurazí

Čas na výdatné jedlo

Aký by to bol výlet, ak by ste si po návrate z hôr nedali teplú polievku s nejakým tým hlavným chodom. Najesť sa síce dá aj na Skalnatom plese, my sme sa však kvôli obrovskému množstvu ľudí rozhodli, že si zvolíme o čosi pokojnejšie prostredie v jednej z reštaurácií dole v dedine. Vyberali sme náhodne, no náhoda nebola, že sme začali horúcou cesnakovou polievkou. Neobišli sme ani hlavný chod a k večeri sa patrí dať si nejaký ten pohár vínka (2 dcl), ktoré sme si osladili colou. Suma sumárum, účet s prepitným nás vyšiel vo dvojici spolu na 29 eur. Dobré jedlo sme si následne osladili v jednom zo stánkov punčom (3,5 €), ktorý šofér z pochopiteľných dôvodov vynechal. Nie, nebojte! Dôvodom nebolo, že by to prehnal s vínom, alebo žeby mu bolo zle z miestneho jedla. 🙂

Dúfame, že článok nečítate o hlade 😛

Záver

Poďme si teda všetky výdavky zrátať dokopy. Našu dvojicu vyšiel poldňový výlet do Vysokých Tatier na 104,5 eur (Pozor! Z matiky som mal trojku) s tým, že do toho nerátame náklady na pohonné hmoty. Každý totiž býva od Tatier rôzne ďaleko a vlastní rôzne typy automobilov, nehovoriac o tých, o ktorých panuje legenda, že naftu nespotrebúvajú, ale dokonca ju počas svojho chodu vyrábajú. Či teda ide o veľkú sumu, alebo je to podľa vás úplne v poriadku, na to si musíte odpoveď už vy. Pre mnohopočetnú rodinu so základným príjmom by však takýto deň vyšiel asi oveľa drahšie, teda ak by sa po istých stránkach neuskromnila. Nech už sa rozhodnete stráviť deň aktívneho voľna kdekoľvek, hlavne si na seba dávajte pozor.

Výhľad zo Skalnatého plesa ponúka aj takúto nádhernú panorámu

Zdroj: Funmagazín.sk | Foto: Archív