Za úspešným filmom sa skrýva kvalitné obsadenie hercov, chytľavý príbeh, prepracovaná réžia a v neposlednom rade dobrý marketing. Toto všetko však stojí obrovské prachy. Tu je zoznam desiatich filmov, ktorých náklady boli najvyššie v histórii kinematografie.

TOP 10 najdrahších filmov:

10. King Kong (2005)

Náklady na natáčanie: 250 miliónov dolárov

Režisér Peter Jackson, ktorý sa tiež pýši filmami ako Pán Prsťeňov alebo Hobbit, je známy svojimi vysokými nákladmi. King Kong bol však pred vydavateľstvo Universal Pictures risk, keďže očakávané náklady sa od pôvodných 150 milliónov dolárov navýšili o ďalších 100. Peniaze boli prevažne použité na animáciu King Konga, diváci ostali ohromení a film zarobil vyše 550 milliónov dolárov.

9. Avatar (2009)

Náklady na natáčanie: 261 miliónov dolárov

Keď Avatar prišiel do kín, bol absolútnou senzáciou. Bola na neho použitá vtedy ešte úplne nová 3D technológia, ktorá zaručila divákovi novú dimenziu obrazu a zážitku. Každá snímka trvala vyše 90 hodín, kým bola dokonale upravená pričom v jednej sekunde Avataru je vytvorených až 24 snímok.

8. Vodný svet (1995)

Náklady na natáčanie: 271 miliónov dolárov

Film s Kevinom Costnerom bol v porovnaní s nákladmi obrovský prepadák. Na jeho natáčanie bola použitá drahá technika vrátane helikoptér a hydroplánov. Na zisk to však nestačilo a Waterworld prerobil skoro 200 miliónov dolárov, keďže „zarobil“ iba 88 miliónov.

7. John Carter (2012)

Náklady na natáčanie: 271 miliónov dolárov

I keď náklady naň boli vysoké, tak isto ako Vodný svet, aj John Carter bol stratový film. Spoločnosť Disney prerobila 200 miliónov a mesiac na to sa vtedajší riaditeľ, Rich Ross, vzdal svojej pozície.

6. Harry Potter a Polovičný princ (2009)

Náklady na natáčanie: 275 miliónov dolárov

Spoločnosť Warner Bros bola v napätí, keď film, ktorí financovali od začiatku až po koniec, uzrel svetlo sveta. Náklady sa navýšili najmä kvôli tomu, že hlavný herci si pýtali vyššie honoráre a Warner Bros muselo na ich podmienky pristúpiť, ak chceli Polovičného princa dokončiť. Kameň zo srdca im spadol, keď im film zarobil viac ako 930 miliónov dolárov po celom svete.

5. Avengers: Age of Utron (2015)

Náklady na natáčanie: 280 miliónov dolárov

Podobne ako pri Polovičnom princovi, aj herci v sérii Avengers si kládli vyššie nároky na honorár. Okrem toho bola na produkciu použitá špičková technika ako napríklad drony. Koniec koncov však boli náklady v porovnaní so ziskom zanedbateľné – film zarobil skoro 1,3 miliardy dolárov.

4. Na vlásku (2010)

Náklady na natáčanie: 281 miliónov dolárov

Možno sa budete čudovať, čo môže byť na detskej rozprávke také drahé, že sa zaradí ako štvrtá v rebríčku najdrahších filmov. Na filme sa však pracovalo už od roku 2000 a náklady sa kvôli stroskotaným scenárom vyšplhali až do týchto výšin. Zakaždým, keď bol scenár vytvorený, sa prerábal, poprípade začal nanovo. Okrem toho, prestavte si, ako dlho museli animovať tie blonďavé vlasy, ktoré sú typické pre Rapunzel.

3. Spider-man 3 (2007)

Náklady na natáčanie: 293 miliónov dolárov

Opäť sklamanie v rámci zisku. Po dvoch Spidermanoch mali producenti čo robiť, aby presvedčili fanúšikov, že sa oplatí pozrieť aj tretiu časť. Nepodarilo sa ich však presvedčiť a aj napriek špeciálnym efektom, drahom marketingu a náročnej príprave, Spider-man 3 nezožal u divákov úspech, aký sa od neho očakával.

2. Titanic (1997)

Náklady na natáčanie: 294 miliónov dolárov

Samotné náklady na konštrukciu lode sa pohybovali medzi 120 – 150 miliónov dolárov. Za takú sumu to bola skutočne loď snov. Ńiektoré scény sa točili len na jeden krát lebo precízne vyrobená replika interiéru lode ostala poškodená od vody, a tak nebolo možné urobiť žiadnu chybu. Ikonický film zožal kolosálny úspech a ako režisér Rogen Ebert prehlásil, každý cent minutých peňazí môžete vidieť na obrazovke.

1. Piráti z Karibiku: V neznámych vodách (2011)

Náklady na natáčanie: 397 miliónov dolárov

Kto nepozná Pirátov z Karibiku, akoby ani nežil. To platí najmä preto, že režiséri si dali skutočne záležať na každej jednej časti, či už to bola aj Truhlica mŕtveho muža (263 miliónov dolárov) alebo Na konci sveta (341 miliónov dolárov). Špičková produkcia, obsadenie a marketing zaručili spoločnosti Disney, ktorá sa pod film podpísala, zisky, ktorými hádam nahradila aj predošlé straty.

Zdroj/Foto: dailyedition.press , youtube