Slovensko zatiaľ odoláva nákaze koronavírusu lepšie ako iné národy vo svete. Prečo je to tak? Nové štúdie predpovedajú, že za tým môže stáť očkovanie proti infekčnej tuberkulóze. Môže nás vážne zachrániť?

Na stránke Medrxiv.org sa objavili nové štúdie, z ktorých vyplýva, že krajiny, v ktorých funguje povinné očkovanie proti tuberkulóze (TBC) by mali lepšie zvládať pandémiu koronavírusu.

Štúdiu, ktorá je ešte zatiaľ len v teoretickej rovine, opísalo Bloomberg.com následovne: „Krajiny, v ktorých bolo v minulosti zavedené povinné celoplošné očkovanie proti TBC, majú nielen menej nakazených, ale aj nižšiu úmrtnosť na Covid-19.“ S touto teóriou súhlasí aj výskumník Ganzalo Otazu z technologického inštitútu v New Yorku.

Potvrdzuje to aj fakt, že v krajinách, v ktorých je pandémia najviac rozšírená ako napríklad USA, Taliansko či Španielsko, nie je očkovanie proti tuberkulóze už roky povinné. „Táto vakcína posilniť imunitný systém, ktorý potom lepšie vzdoruje bakteriálnym či vírusovým infekciám,“ tvrdí profesora Nigela Curtisa, ktorý pôsobí ako pediater a infektológ v Kráľovskej detskej nemocnici v Melbourne.

Zdroj: webnoviny.sk | Foto: depositphotos.com