Pod pojmom policajt si väčšina z nás predstaví ľudí v policajnej uniforme, ktorí „sa prechádzajú po meste“, „pokutujú za rýchlosť“ a podobne. V skutočnosti je tento pojem veľmi široký a je taktiež ťažké určiť presné platy príslušníkov.

Polícia je totižto mestská, štátna, železničná, dopravná atď. Rovnako tak majú príslušníci veľké množstvo hodností, do toho sa ich plat zvyšuje na základe odpracovaných rokov, ak sú členmi určitých špeciálnych zložiek a podobne. Napríklad Mestská polícia v Bratislave robí aktuálne nábor, kde ponúka nástupný plat 900 eur v hrubom a ďalšie príplatky. Priemerný hrubý plat príslušníka policajného zboru na Slovensku má byť ale oveľa vyšší a portál Salaryexpert.com tvrdí, že je to cez 20-tisíc eur, mesačne teda okolo 1 700 eur. Avšak, väčšina zarobí menej, keďže vždy priemer navyšuje menšie percento lepšie zarábajúcich.

Čo však svet? V susednom Česku má byť ročný priemer až cez 600-tisíc korún, v prepočte na mesiac na „naše“ asi 2-tisíc eur. Avšak, nástupné platy pre policajtov sa tam pohybujú na úrovni okolo 1 200 – 1 300 eur v hrubom, takže ten priemer je aj v tomto prípade zavádzajúci. Samozrejme, náčelníci vyšších útvarov sú na tom vždy oveľa lepšie.

Teda s určitou rezervou berme aj nasledovné „západné“ krajiny, ktoré majú byť údajne na najvyšších priečkach v policajných platoch. Pozrime sa teda na ne.

  • Kanada: 100-tisíc kanadských dolárov ročne → 5 800 eur mesačne
  • Švajčiarko: 5 600 frankov mesačne → 5 370 eur mesačne
  • USA: 60-tisíc amerických dolárov ročne → 4 450 eur mesačne (no New York až cez 6 000)
  • Veľká Británia: 35-tisíc libier ročne → 3 400 eur mesačne
  • Austrália: 56-tisíc austrálskych dolárov ročne → 2 940 eur mesačne
  • Francúzsko: 43-tisíc eur ročne → 3 600 eur mesačne

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Polícia SR (@policiaslovakia)

Zdroj: Naibuzz.com | Foto: Pixabay