Trest smrti je veľmi citlivou témou nielen u nás, ale aj v Amerike, ktorá ho ako formu rozsudku používa v mnohých štátoch dodnes. Od 70. rokov tam zastrelením, obesením, elektrickým kreslom, plynom alebo smrtiacou injekciou popravili 1529 mužov a žien.

Len máloktoré prípady sa riešili mimo hraníc jednotlivých štátov na federálnej úrovni. Predposlednou ženou, ktorú tak popravila vláda, bola v roku 1953 Bonnie Brownová Headyová, ktorá uniesla a zavraždila šesťročného chlapca – syna multimilionára.

Tá posledná sa svojho trestu vo forme smrtiacej injekcie dočkala tento utorok o 18:00 miestneho času. Za mŕtvu bola vyhlásená v stredu o 1:31 ráno. Jej posledným slovom bolo „nie“, ktoré bolo odpoveďou na otázku, či chce ešte niečo povedať.

Čo vlastne žena menom Lisa Montgomeryová urobila, že si zaslúžila takto umrieť? V roku 2004 pripravila o život len 23-ročnú tehotnú ženu – uškrtila ju povrazom a následne jej z tela vyrezala dieťa, aby si ho privlastnila.

Právnici ženu dlho obhajovali duševnou nespôsobilosťou. Skrz tú sa aj pokúšali neustále odkladať rozsudok, pretože by podľa ich slov Lisa nikdy nemohla pochopiť, prečo ju idú popraviť. Ich snahy však napokon zmietol zo stola najvyšší súd, ktorý vyhlásil, že 52-ročná Montgomeryová vraždila chladnokrvne a s úmyslom dieťa tehotnej žene vziať.

Bobbie Jo Stinnettová, obeť.

Celý ohavný čin totiž dokázateľne plánovala – napríklad si naštudovala, ako sa vykonáva cisársky rez. Jej advokátka napriek tomu vyhlásila, že rozsudok je prejav „zbabelej krvilačnosti skrachovanej administratívy“.

Dieťatko menom Victoria strašný čin prežilo – dnes má 16 rokov a odmieta verejne vystupovať a rozprávať o tom, čo sa stalo. Ťažký život poznačený tragédiou však vraj kedysi mala aj samotná odsúdená vrahyňa – podľa jej právnikov si ako dieťa prešla týraním, ktoré zahŕňalo aj hromadné znásilnenie.

Montgomeryová mohla byť popravená na federálnej úrovni aj vďaka tomu, že túto prax obnovil úrad Donalda Trumpa. Je však predpokladané, že jeho nástupca Joe Biden bude vystupovať ako odporca federálnych popráv.

Vrahyňa a jej obeť. Na malom obrázku je malá Victoria a jej otec niekoľko mesiacov po tragédii.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Topky.sk | Foto: Facebook