Anglická Premier League, ako azda najslávnejšia a najbohatšia futbalová liga na svete, je pre väčšinu hráčov nedosiahnuteľnou métou a len málokto odmietne ponuku tamojších klubov. No ešte menej je takých, ktorí by ju hrali bez toho, aby na ňu mali futbalové kvality. V roku 1996 si ju ale zahral senegalský futbalista Ali Dia.

V tom čase 31-ročný útočník bol persónou, ktorú futbalový fanúšik nepoznal. Avšak, hoci to bolo približne len štvrťstoročie dozadu, keď už bola úroveň futbalu prakticky rovnaká ako dnes, o informačních technológiach sa to nedalo povedať. A už vôbec nie o možnostiach získavať nejaké podrobnejšie informácie o jednotlivých hráčoch.

A tak sa vďaka vynaliezavosti, dôverčivosti a šťastnej náhode dostal tento chlapík rovno na trávnik duelu najvyššej anglickej ligy. Všetko to začalo tým, že vtedajšiemu trénerovi klubu Southampton FC zavolal Diov niekdajší spolužiak, ktorý sa predstavil ako držiteľ Zlatej lopty George Weah (vtedajšia futbalová hviezda). Ten povedal, že pozná niekoho, kto môže byť tak dobrý ako on.

Netrvalo dlho a Ali Dia, hráč potulujúci sa po nižších ligách vo Francúzsku, Nemecku či v tom čase 8-ligový futbalista v Anglicku, dostal pozvánku a rovno podpísal i kontrakt. Síce sa nejavil práve hviezdne, no v Southamptone zúrila maródka a Dia sa dostal do zápasovej nominácie proti Leedsu United. A behom prvého dejstva sa zranil aj posledný zdravý útočník „Svätcov“, ako sa Southamptonu FC prezýva, čo bola veľká chvíľa Diu.

Ten naskočil 23. novembra 1996 do zápasu, odohral viac ako 50 minút, no pred koncom bol stiahnutý, pretože predvádzal katastrofálny výkon pripomínajúci „Bambiho na ľade“. Viac šancu nedostal a kontrakt mu bol rozviazaný. I tak si ale smie povedať, že zažil svoje minúty slávy, hoci získané „podvodom“.

Zdroj: YouTube | Foto: Twitter/3SPORTS