Keď vám na Facebooku zabliká nová žiadosť o priateľstvo a po rozkliknutí zistíte, že s vami chce nadviazať kontakt neznáma krásna dievčina, dajte si pozor. Aj keď vaše ego zaiste okamžite vzrastie, mohlo by sa stať že obdarená brunetka, je v skutočnosti starý, fúzatý Aziat. Na naivite užívateľov Facebooku, sa už totiž nabalilo mnoho podvodníkov a tomuto sa vystavíte, keď falošnú žiadosť o priateľstvo prijmete…

V ostatnom čase, sa na najpopulárnejšej sociálnej sieti, rozbehol ďalší podvod. Veľmi ľahko sa môže stať, že vás o priateľstvo požiada krásna dievčina. Problémom ale je, že akokoľvek budete pátrať v pamäti, nebudete si vedieť spomenúť kto by to tak mohol byť. Aj keď dievča na svojom profile bude tvrdiť, že pochádza z vašej dediny, no dali by ste ruku do ohňa, že ste ju nikdy nestretli ani v kulturáku, ani v kostole. Začnete teda správne tušiť, že sa jedná o falošný profil.

fake profil

Tu celý podvrh však ani zďaleka nekončí. Akceptovaním žiadosti ste s najväčšou pravdepodobnosťou naleteli ázijskej “klikacej farme”. Pekne nechutná predstava, ale reálna. Úlohou “robotníkov”, ktorí si takto zarábajú, je vytvoriť čo najviac fejkových profilov a rozoslať milióny žiadostí o priateľstvo. Keďže už podvodníkom došlo, že žiadosť od “Jane Diamond” by bola asi na prvý pohľad podozrivá, zahrajú to na “Zuzanu Novákovú”. Pravdepodobnosť, že prijmete žiadosť so slovenským/českým menom je predsa niekoľkonásobne vyššia.

Asi najmenej problémov vám narobia reklamné odkazy. Dievča vám nasľubuje šteklivé fotky, stačí ak kliknete na odkaz, ktorý odošle. Namiesto jej peknej tváre na vás ale vyletí platená reklama. Horšie sú ale falošné profily, ktoré okamžite rozposielajú odkazy s vírusmi. Zavíria počítač vám aj vašim priateľom. Nedobrovoľne nainštalovaný spyware, ukradnuté heslá či vybielený účet, to sa nedá prepáčiť ani tej najkrajšej kočke s našpúlenými perami.

Jedinou spoľahlivou ochranou je – na nič podozrivé neklikajte a majte nainštalovaný dobrý antivírusový program!

Zdroj/Foto:: g.cz, giphy, facebook, pixabay