Viac ako 100 rokov bola na slovenskom území povinná vojenská služba, pričom jej počiatky sa viažu ešte k Rakúsko-Uhorsku a ukončená bola v roku 2006. Dodnes sa ale diskutuje o tom, či a prečo by sa mala obnoviť. Aká je jej budúcnosť?
Od roku 2006 máme oficiálne profesionálnu armádu a po splnení podmienok do nej môžu vstupovať muži i ženy. Mnohých láka plat a predstava výsluhového dôchodku v mladom veku, iní sa pre ňu rozhodnú z ďalších dôvodov, väčšina však do armády vstúpiť dobrovoľne nechce, keďže možností kde a ako žiť je množstvo.
Každopádne, je takmer isté, že v prípade, ak by vláda začala rokovať o jej obnovení, by nastal v našich končinách ďalší rozkol, ktorý by rozdeľoval ľudí. Od čias socialistického Československa uplynulo už dosť rokov a ľudia si nechcú nechať diktovať čo musia a čo nie. Stačí sa pozrieť na iné udalosti súčasnosti či nedávnej minulosti.
Na čo by jej znovuzavedenie „narážalo“, a teda, čo by boli mantinely tejto „kontroverznej“ témy? V prvom rade by bola problémom ochota mladých ľudí (mužov). Určite by veľké percento odmietalo nastúpiť a hľadalo by opory v zákonoch demokratickej spoločnosti. Za ďalšie, do všetkého by sa opäť plietli politici, keďže by cítili šancu na zdvihnutie svojich preferencií. Nedá sa očakávať, že by v parlamente zdvihlo za ten či onen názor ruku 150 členov NR SR. A za tretie, problémy by boli spojené s kapacitami (financie, priestor, ľudské zdroje). Nehovoriac o tom, že ak by nebodaj začala nejaká vojna, mnohí by odmietli bojovať za tú či onú stranu.
Aj preto sa nedá očakávať, že by sa u nás v najbližšom období povinnosť narukovania do armády obnovila. Každopádne, dôležité by boli aj podmienky. Napríklad, ak by sa jednalo, povedzme, len o rýchly 3-mesačný výcvik v blízkosti od domova, kde by sa po prvom i druhom mesiaci na pár dní vrátili „branci“ domov, nebolo by to až také dramatické. Avšak ročné či 2-ročné odvádzania by boli takmer nerealizovateľné.
A ako je to vo svete? No, niekde nastupujú i ženy, niekde len muži, približne v polovici štátov nie je vojna povinná, rozdiely sú aj v dĺžkach a spôsoboch výcviku. A skutočne, je to štát od štátu, prípad od prípadu. A aký názor na túto tému máte vy?
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zdroj: Funmagazín.sk | Foto: Instagram/ossr_sr (1) (2)