Blížia sa Vianoce, čo znamená, že sa domov vracajú mnohí ľudia, ktorí sú dlhodobo v zahraničí, no i tí pracujúci na týždňovky či ešte dlhšie časové úseky mimo svojho bydliska. Mnohé rodiny sa tradične stretajú, aby tento sviatočný deň, či aspoň večer, strávili pohromade.

Iste ste postrehli, že jedno z najnovších opatrení (či zákazov) v súvislosti s pandémiou hovorí o nestretaní sa. Vláda doslova zakázala sa rodinám stretnúť behom vianočných sviatkov. Na jednej strane je pravdou, že práve návštevy sú často šíriteľom nákazy, a to nielen koronavírusu.

Avšak, prečo je toto nariadenie totálne nezmyslené a doslova „posledná kvapka“ pre i tak už poriadne nahnevané obyveteľstvo? Dôvod je prostý. Vládni činitelia si asi neuvedomujú, že tým strácajú akúkoľvek autoritu. Ako to? Je to jednoduché.

Aj z teórie manažmentu je všetkým dobre známe, že každé opatrenie (v podnikateľskej sfére „cieľ“) musí spĺňať dve základné podmienky. Po prvé, musí byť kontrolovateľné, a za druhé, musí byť merateľné. A toto je absolútne nekontrolovateľné (alebo budú stáť policajti pred domami?) a taktiež, nedá sa ani „zmerať“, nakoľko by dodržanie tohoto opatrenia zabránilo rozširovaniu nákazy.

Foto: Pixabay, Twitter/Eduard Heger