Alkohol patrí tak-nejak neodmysliteľne k slovenskej kultúre. Slováci zapíjajú doslova všetko. Mnohí abstinenti alebo tí, ktorí si dajú skutočne len výnimočne, sa dokonca často stretajú s narážkami na svoju osobu, že sú divní, dokonca sa človek neholdujúci alkoholickým nápojom neraz uchyľuje k výmýšľaniu si, aby sa nestal terčom posmeškov.

Často sa rieši, že skutočne požívame veľa alkoholu, pričom výrazne sa zvyšuje podiel žien holdujúcim bezbrehému opíjaniu sa už v mladom veku, čo na organizmus môže mať do budúcna neblahé účinky. My sme sa ale prostredníctvom celosvetovo uznávanej štatistickej stránky pozreli na to, či pijeme viac ako kedysi. Výsledok možno mnohých prekvapí, iných zase nie.

PIVO

Nápoj, ktorého konzumentom sú svetoví králi Česi, je i u nás, pochopiteľne, obľúbené. Máme viaceré domáce pivovary, v našich obchodoch či v reštauráciách nájdeme veľké množstvo českých značiek, no globalizácia k nám neraz doveje pivá z celého sveta. Tak či onak, štatistiky z rokov 1961-2014 ukazujú, že práve rok 2014 bol u nás rokom, keď sa vypilo najmenej piva na osobu!

Štatistika počítala s priemerným obsahom čistého alkoholu v pive 5%, pričom čistého alkoholu v pive vypil jeden Slovák v priemere 3,30 litra. Pri prevedení do „celej veľkosti“ to dáva spotrebu 66 litrov piva na osobu, alebo aj 132 pol litrov. Započítaná je tu celá populácia, vrátane detí. A čo minulosť? Rekordným bol rok 1971, keď sa na osobu vypilo v prepočte až 165 litrov, čo je približne 2,5 násobok, 100-litrovú hranicu Slováci neprekročili od roku 1999.

VÍNO

Vínu vo veľkom holdujú napr. Francúzi, no všeobecne je víno obľúbené takmer po celom svete. Aj na Slovensku máme vinárske oblasti, ktoré ho produkujú veľké množstvo. Naopak, do našich obchodov sú privážané vína z rôznych kútov sveta, samozrejme, nechýbajú vína české, francúzske, španielske, čilské či portugalské.

A čo jeho konzumácia v našich končinách? V tomto ohľade sa medzi rokom 1961 a 2014 toho veľa nezmenilo, hoci kráľom boli opäť 70te roky, úpadok priniesol začiatok tohto storočia. Rekordným bol z hľadiska konzumácie vína rok 1975, keď vychádzala spotreba na osobu 24,9 litra, minimom bol rok 2004 s 11,1 litrom na osobu. V roku 2014 to bolo na úrovni 19 litrov na človeka.

Zdroj: Ourworldindata.org | Foto: Pixabay