Pri pomyslení na návštevu u doktora sa vám možno vybaví dlhé čakanie, nečitateľný lekársky rukopis, či strašidelné injekcie – nemusí to tak však byť vždy! Lekárska veda môže byť aj zábavná a zaujímavá – ako však do toho zapadajú mandarínky?

 

Študenti medicíny to veru nemajú ľahké, zapamätať si všetky kosti v tele či ako správne vyšetriť pacienta musí byť poriadna fuška, hlavne sa však musia pripraviť, že na nich v budúcnosti budú záležať ľudské životy. Žiadna operácia určite nie je ľahká, a tak musia lekári stráviť hodiny cvičením dôležitých úkonov – v tomto prípade si však neprizvali žiadneho dobrovoľníka, ale použili obyčajné ovocie!

S geniálnym nápadom prišla Pamela Andreatta, ktorá je zodpovedná za vzdelávanie v oblasti medicíny na zdravotníckej univerzite v Michigane. Mandarínky majú podľa nej vynikajúcu textúru pre cvičenie delikátnych operačných zákrokov – hrubá vonkajšia šupka a veľmi jemné krehké jadro simulujú ťažké podmienky pri ozajstnej operácií, používajú sa však samozrejme aj iné druhy ovocia. Typickým postupom býva najskôr nechať študentov sa prizerať rade rôznych zákrokov a neskôr ich pustiť priamo do operačnej sály – to však stavia mladých doktorov do pozície, v ktorej nemajú pri prvých zákrokoch dostatočné praktické skúsenosti. Pomocou nových techník by sa to však mohlo zmeniť.

Rôzne variácie mandarínok môžete nájsť po celom svete, môžete ísť von a odtrhnúť si jednu zo stromu; nestojí takmer nič, a pritom je to veľmi pokročilý spôsob tréningu – tvrdí zdravotná expertka. Ak teda trpíte strachom z lekárov, môžete im navrhnúť, aby vám všetky zákroky najskôr predviedli na ovocí!

Video:

View post on imgur.com

Zdroj/Foto: npr.org, twitter.com