Trestné oznámenie na verejne známych novinárov z Denníka N Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského podal Peter Tóth, ktorý ich obvinil z vyzradenia utajovanej skutočnosti. Obvinenie sa týka článku z 22. októbra 2018 s názvom Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera pred vraždou sledoval Kuciaka a ďalších novinárov. Tóth tvrdí, že práve oni zverejneným článkom prezradili verejnosti informáciu o jeho výpovedi ako vtedy utajeného svedka. Podľa trestného zákona im hrozí až ročný pobyt vo väzení.

„Keď si otvoríte stránku generálnej prokuratúry, tak prvé, čo si návštevník už niekoľko týždňov všimne, je veľká správa, že generálny prokurátor Maroš Žilinka rokoval s generálnym prokurátorom Ruskej federácie Krasnovom. Ten je, mimochodom, na sankčnom zozname EÚ. No a tak to aj u nás vyzerá. Ale nevzdávame to, ideme ďalej,“ komentovala obvinenie Monika Tódová.

„Čoraz viac sa hovorí, že sledovaní a odpočúvaní môžu byť aj niektorí novinári, ktorí pracujú na citlivých kauzách. Je neprijateľné, aby sme bránili novinárom vykonávať ich prácu slobodne a zasahovali do ich práva nezverejniť zdroj svojich informácií. Aj z toho dôvodu budem požadovať, aby bol zavolaný riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč na rokovanie mediálneho výboru. Je nevyhnutné, aby sme aj týmto krokom prinavrátili dôveru v právny štát a tajná služba na Slovensku nepôsobila ako štát v štáte,“ povedal poslanec Roman Foltin (SaS) a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá.

Denník N vyvracia nepravdivé tvrdenie tým, že Tóth 5. októbra 2018 (v deň výpovede, ešte pred vydaním článku) na sociálnej sieti Facebook verejne napísal, že vražda prekročila hranicu únosnosti a v Kočnerovi sa zmýlil, čo mohlo naznačiť, kto je utajený svedok.

 

Zdroj: DenníkN | Foto: Facebook/monika.todova/konstantin.cikovsky