Fotograf David Slater sa preslávil selfie fotografiou indonézskeho makaka. Sám sa venuje fotografovaniu a ochrane prírody. V kurióznom súdnom spore jeho protivníci tvrdili, že selfie nepatrí jemu ale opici!

Makaky chochlaté fotil na indonézskom ostrove Sulawesi. Opičiak mu v istej chvíli zobral foťák a chvíľu sa s ním hral. Medzitým urobil zopár snímok. Podarilo sa mu urobiť originálnu selfie, ktorú fotograf neskôr vydal a publikovali ju niekoľké svetové médiá ešte v roku 2011.

Organizácia Ľudia za etické zachádzanie so zvieratami (PETA) Slatera žalovala. Predstavitelia organizácie tvrdili, že autorské práva nepatria jemu ale opici.

Súdny spor vyhral najprv Slater, no PETA sa voči rozsudku súdu, ktorý tvrdil, že zviera nemôže vlastniť autorské práva, odvolala. V spore došlo k dohode medzi oboma stranami. Slater súhlasil, že 25% budúcich príjmov z fotografie venuje na ochranu makakov v Indonézii. Nie je známe, koľko fotograf na opičom selfíčku doposiaľ zarobil. Na internete si môžete kúpiť obrazy, tričká či hrnčeky s touto fotografiou.

Zdroj/Foto: thesun.co.uk, facebook