O spisovateľoch sa hovorí, že musia mať skvelú predstavivosť. Vo svojich knihách dokážu písať o fiktívnych postávach, veciach, príbehoch či udalostiach, ktoré v skutočnosti neexistujú. Áno, v drvivej väčšine sú inšpirované realitou, ich zážitkami či skúsenosťami alebo predstavami.
To, čo sa však podarilo americkému spisovateľovi Morganovi Robertsonovi prakticky nemá obdobu. V roku 1898 vydal knihu The Wreck of the Titan, v ktorej opisoval tragédiu zámorskej lode, ktorá sa potopila po náraze na ľadovec. V tom čase mal 37 rokov a Titanic ešte nebol ani vo výstavbe.
Predpovedanie potopenia lode uprostred oceánu nie je pochopiteľne nijakou sci-fi udalosťou, veď počas niektoľkodňovej plavby sa môže udiať skutočne všeličo, čo bude príčinou tragédie. Spomínaná kniha je však tak podobná realite, že konšpirátori dokonca tvrdia, že nebola napísaná pred udalosťou.
Aké podobnosti sa v knihe objavili? Už samotný názov lode Titan je priam do očí bijúci. Rovnako ako Titanic, aj knižný Titan potopil po náraze na obrovský ľadovec v oblasti Newfoundland pri takmer rovnakej rýchlosti (rozdiel jeden uzol za hodinu), pričom opis samotnej tragédie sa značne podobal tej z roku 1912. Rozmery reálnej a fiktívnej lode sa taktiež líšili len o niekoľko percent a obe sa plavili medzi Veľkou Britániou a USA s nedostatočným počtom člnov.
Aké boli medzi tragédiou Titanicu z roku 1912 a knižnou katastrofou Titanu z roku 1898 rozdiely? Morgan Robertson „neuhádol“ smer jazdy, pretože jeho knižná loď vyrážala z USA. Rozdiel bol našťastie aj v počte zachránených, veď na Titanicu sa podľa oficiálnych zdrojov utopilo približne „len“ 1500 z 2200 cestujúcich, na Titane z podobného počtu ľudí zachránilo len 13. Kto vie, aké mal spisovateľ pocity v čase, keď sa o potopení Titanicu dozvedel, veď zomrel až tri roky po najväčšej námornej katastrofe ľudských dejín.
Zdroj/Foto: Twitter, wikipedia, national-geopraphy.cz