Mysleli sme, že si túto správu už nikdy nevypočujeme, avšak opak je pravdou. Ministerstvo zdravotníctva len pred niekoľkými minútami potvrdilo, že tretia vlna pandémie koronavírusu u nás oficiálne začala práve dnešným dňom. 

Úrad sa opiera o veľmi dôležitý údaj a tým je tzv. reprodukčné číslo – tzn. počet ľudí, ktorých ďalej nakazí jeden pozitívny.

„Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. Táto epidemická vlna je charakterizovaná novým variantom delta, ktorý bol prvýkrát detegovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Do stretu s ním sa dostane každá jedna osoba, hovorí epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctva.

Delta variant sa prejavuje oveľa agresívnejšie a jedinou účinnou formou ochrany je jedine očkovanie. „V porovnaní s predošlým variantom alfa, ktorý bol prvýkrát detegovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát,“ dodáva Pavelka.

Zdroj: refresher.sk, MZSR