Je viac ako isté, že aktuálne trvajúci lockdown sa predĺži minimálne do 16.12, teda ešte o 10 dní. Dobrou správou ale je, že očkovaní a prekonaní by si na Vianoce a Nový rok mohli trocha vydýchnuť. 

 

1. FÁZA do 16.12.

V tejto prvej fáze predĺženia budú opatrenia platiť pre každého, bez ohľadu na vakcináciu či prekonanie koronavírusu.

2. FÁZA od 17.12 do 24.12.

Pre ľudí v režime OP (pre očkovaných a prekonaných) otvoria obchody aj služby, ktoré boli počas lockdownu zavreté. Obchody s kapacitným obmedzením 1 osoby na 15 štvorcových metrov.

Prevázdky otvoria aj služby ako kaderník, holič, manikúra či pedikúra, kde bude kapacitné obmedzenie prísnejšie: 1 osoba na 25 štvorcových metrov.

Bohoslužby budú obmedzené maximálnou kapacitou 30 osôb, prípadne v kostoloch bude môcť byť 1 osoba na 25 štvorcových metrov.

V režime základ budú fungovať esenciálne obchody. Otvárací čas sa predĺži do 22.00 h a kapacitné obmedzenie zostane na 1 osobu 25 štvorcových metrov.

3. FÁZA od 25.12 do 9.1.

Hotely budú môcť otvoriť 75 percent kapacity, ale na ubytovanie bude potrebný PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín od získania výsledkov. Reštaurácie v hoteloch budú fungovať len cez okienko alebo si hostia budú môcť vziať jedlo na izbu. Aj s očkovaním budete potrebovať test.

Režim bohoslužieb zostane rovnaký ako v druhej fáze.

V režime základ zostanú esenciálne obchody otvorené do 22.00 h s 1 osobou na 25 štvorcových metrov.

Predstavené opatrenia musí schváliť koaličná rada a následne aj vláda, ktorá by mala zasadnúť a rozhodovať v stredu 8. decembra.

Zdroj: TK/YouTube, refresher.sk