Konšpiračné teórie sa stali neoddeliteľnou súčasťou dnešného sveta. Zatiaľ čo niektoré vyznievajú veľmi racionálne, sú podložené konkrétnymi dôkazmi a majú milióny zastáncov, iné sú dosť bizarné. Súčasný svet zmietaný už dva roky pandémiou koronavírusu Sars-Cov-2 sa stal miestom, ktoré je „idealnou pôdou“ pre ďalšie.

Pozor, tým nechceme robiť zo všetkých, ktorí nejakej z teórií veria, bláznov a hlupákov. Totižto, ono možno ani byť 100-percentne dôverčivý v oficiálne správy nemusí byť úplne zdravé, veď história ľudstva si pamätá už toľko podvodov a lží, že skutočne len máločo sa dá úplne odsúdiť.

Napadlo vám niekedy, že práve súčasná pandémia by mohla byť tým najväčším a najmasovejším sociálnym experimentom všetkých čias? Vedci, a vlastne všetci, ktorí chceli kedy dosiahnuť istý pokrok, celé stáročia experimentujú. Aj obyčajné založenie ohňa bolo pre pravekého človeka experimentom. Taktiež ľudia skúšali účinky rastlín, nové spôsoby využívania materiálov, čohokoľvek, čo mali okolo seba. Nebyť stoviek experimentov hraničiacich so zdravým rozumom, dnes by sme ako ľudia sotva dokázali transplantovať orgány, lietať do vesmíru alebo chápať ľudskú psychiku.

Možno ste už počuli o Stanfordskom väzenskom experimente, ktorý sa pod vedením vysokoškolského profesora psychológie vymkol spod kontroly (bol natočený o tom i film), podobne tak sa robia stovky iných pokusov, čoho sú plné odborné vedecké knihy. Už taká II. svetová vojna a zverstvá behom nej sa stali ornou pôdou pre psychológov, ktorí dokázali popísať mnohé fenomény. Stačí si len predstaviť nezlomnosť ľudí v koncentračných táboroch, na druhej strane sfanatizovaných SS-ákov a v úzadí čakajúce ženy s deťmi na to, či sa im vrátia chlapi jedného dňa z frontu. Nebyť vojen a iných kritických stavov, veda by sa nikdy neposunula. Áno, je to zvrátená predstava, no aj na tom najhoršom sa dajú hľadať pozitíva.

A teraz sa pozrime na dnešný svet. Obmedzovanie slobody, prešľapy kompetentných, konanie ľudí. Jedni plne veria, druhí sa rezolútne odmietajú podvoliť, iní stoja uprostred a hľadajú strednú cestu. Na každej strane nájdeme ľudí s vysokým i nižším IQ, na oboch stranách nájdeme študovaných i menej vzdelaných ľudí, mladších i starších. Týka sa to prakticky celého sveta, protesty sa zďaleka netýkajú, ako by jeden náš minister povedal, len dezolátov a opíc. Toto všetko môže psychológiu posunúť na nový nepoznaný level. Behom II. sv. vojny ešte neboli mobily, internet. Dnes áno. Dnes žijeme v informačnom veku a psychológovia môžu krásne popisovať zmeny správania sa ľudí ako jednotlivcov či más v čase, navyše, teraz majú i dokonalé údaje (napr. o počtoch očkovaných).

Týmto nechceme tvrdiť, že ten vírus, ktorý zabil (alebo „dopomohol“ usmrtiť) množstvo ľudí, neexistuje. A ani to, že to celé zinscenovali psychológovia. A nechceme ani posudzovať účinnosť vakcín či opatrení. Avšak, každopádne, čerpať z toho informácie sa dá veľmi krásne a ak by si niekto chcel raz skutočne celkom podrobiť ľudstvo, takéto poznatky sa mu určite budú veľmi hodiť.

Zdroj: Funmagazín.sk | Foto: Pixabay