Ísť či neísť na vysokú školu (univerzitu)? To je dilema, ktorú riešia ročne tisíce stredoškolákov, no napríklad aj pracujúcich ľudí. Predsa len, študovať sa dá aj externe. Samozrejme, nie všetci, ktorí sa prihlásia na „výšku“, sa na ňu aj dostanú, a rovnako tak nie všetci ju úspešne ukončia.
Tušíte ale, koľko študentov sa aktuálne v školskom roku 2021/22 nachádza na slovenských vysokých školách? No, je ich dosť, bezmála 138-tisíc. Áno, to sa možno nejaví ako nejaké extrémne číslo. Avšak, ak berieme do úvahy, že drvivá väčšina z nich je „denná“ a väčšina škôl je 5-ročná (resp. 3+2), vychádza to tak, že cca 25-tisíc ľudí začne po skončení stredných škôl navštevovať tie vysoké. A to len tie na Slovensku (ďalšie množstvo mieri do Čiech, prípadne do iných štátov).
No, počítajme ďalej. V rokoch 1997-2003 (roky narodenia drvivej väčšiny súčasných vysokoškolákov) sa rodilo na Slovensku v priemere 55-tisíc detí. A to znamená, že vysoké školy navštevuje približne až polovica mladých ľudí. A to je skutočne číslo, ktoré prevyšuje aj väčšinu vyspelých štátov. Je podľa vás na čase začať sprísňovať podmienky a obmedzovať počty miest na vysokých školách a univerzitách? Alebo je to podľa vás v poriadku, hoci mnohí z nich jednoducho nemajú na to predpoklady?
Zdroj: Funmagazin.sk, Portalvs.sk | Foto: Pixabay