Každý z nás sa s nimi niekedy stretol, vo väčších mestách je ich „koncentrácia“ ešte oveľa väčšia, pretože tu majú najvyššiu pravdepodobnosť prežiť. Žiaľ, nie všetci sa dostali na ulicu len vlastným zapríčinením, i keď pravdou je i to, že úplne bez viny ich je pramálo.
Fenomén „bezdomovectva“ u nás za čias sociazilzmu neexistoval, keďže všetci „príživníci“, ktorí nechceli pracovať, hoci mohli, končili vo väzení. Ako však vieme, socialistický model bol z celospoločenského pohľadu neudržateľný a „demokracia“ so sebou prináša i tieto temnejšie stránky.
Koľko je teda v súčasnosti na Slovensku bezdomovcov a ako sme na tom v porovnaní s okolitými krajinami, no aj ďalšími štátmi Európy či sveta? Hneď na úvod musíme zdôrazniť, že všetky tieto hodnoty sú síce oficiálne, no zároveň kompetentní uznávajú, že tieto štatistiky nemusia byť úplne presné. Evidujú totižto len ľudí, ktorí majú v občianskom preukaze napísaný trvalý pobyt „na mestskom/obecnom úrade“. Zistiť, koľko ďalších občanov ale prespáva „na uliciach“, je prakticky nemožné.
Avšak, v roku 2019 sa malo jednať na Slovensku o viac ako 23-tisíc osôb, čo je približne populácia rovnajúca sa mestám ako Rimavská Sobota, Dubnica nad Váhom, Čadca či Pezinok, ktoré patria do tretej desiatky v slovenskom rebríčku. Číslo je to teda nemalé. Inými slovami, v priemere asi každý 240. Slovák je „oficiálne“ bezdomovec.
V anglickej Wikipédii je možné nájsť pre zmenu štatistiku bezdomovectva na 10-tisíc obyvateľov. Na Slovensku by to vychádzalo približne 42 bezdomovcov na 10-tisíc ľudí. A to je dosť vysoké číslo, priam alarmujúce. Napríklad susedné Česko ich má približne rovnako, no pri takmer dvojnásobnom počte ľudí. Teda tam je na 10-tisíc ľudí „len“ 22 bezdomovcov.
Čo sa týka ďalších susedov, v Maďarsku je to 30,7, v Rakúsku 25,4, v Poľsku len 8 a v Ukrajine až 168. Z vyspelých štátov majú najalarmujúcejšie čísla Francúzi (45), Austrália (49), Veľká Británia (54), no v Nemecku či na Novom Zélande je to cez 80. V Egypte je to až 1 200 a najhoršie má byť na tom zdevastovaná Sýria, kde je údajne každý tretí človek bez domova. Naopak, v Lichtenštajnsku je to nula, do 10 bezdomovcov na 10 000 ľudí majú Španieli, Chorváti, Nóri, Rusi, Japonci, Švajčiari, Fíni, Portugalci či Kanaďania. V USA je hodnota 17,7 na 10-tisíc osôb.
Zdroj: Wikipedia | Foto: Pixabay