Čo je to inflácia? S týmto slovom sa stretáme, resp. ho počujeme, prakticky denne. Keďže sa jedná o znehodnocovanie peňazí, mnohým sa zdá, že je to niečo zlé, niečo, čo likviduje ľudí a oberá ich o financie, ktorých i tak viacerí nemajú na rozdávanie.

Poďme ešte k samotnému pojmu inflácia. Najjednoduchším vysvetlením pojmu tohto ekonomického nástroja je, že „dnes si za rovnaké množstvo peňazí kúpime menej tovarov ako v budúcnosti“. Napríklad, teraz niečo stojí 10 € a vy máte 1000 €. Predmetného tovaru si teda môžete kúpiť 100 kusov. O rok pri inflácii 5 % tá istá vec bude stáť teoreticky 10,5 €, a teda, vy si za 1000 € kúpite už len 95 týchto výrobkov. Do obehu sa totižto dostávajú stále nové peniaze, čo znamená, že v obehu je viac peňazí a tých vašich 1000 € je už menšou časťou všetkých peňazí ako pred rokom.

Takto to vyznieva ako niečo zlé. Niečo, čo vás oberá o úspory, čo vám berie vaše peniaze. Avšak, pri udržiavaní správnej miery inflácie (cca 2 – 3 % ročne) práve tento nástroj slúži k tomu, aby nenastal nejaký kolaps. Ako je to možné? No, on by nenastal okamžite, ale o pár rokov určite.

Práve inflácia totižto núti ľudí míňať peniaze, kupovať si veci, služby, investovať. A práve vďaka tomu, že naše výdaje neodkladáme na budúcnosť, lebo vieme, že zrejme tá daná vec bude stáť viac, umožňujeme kolobeh peňazí. A ten je kľúčový pre udržanie zdravej ekonomiky a tým celého moderného sveta, v ktorom žijeme.

A teraz úplne „po lopate“. Každý produkt má svoj cyklus. Predstavte si drevený stôl do kuchyne, ktorý si kúpite. Zadovážili ste si ho v obchode s nábytkom. Ten ho kúpil od stolárskej firmy. Tá naň kúpila materiály. Tie materiály niekto vyrobil/vyťažil. Medzitým je všetko prepravované. A teraz si predstavte, že nikto si nekúpi stôl, lebo „veď načo, o 5 rokov bude stáť rovnako“.

Obchod s nábytkom skrachuje, tá stolárska firma i tí dodávatelia a dopravcovia skrachujú. Všetci ľudia budú nezamestnaní. Nebude mať kto odvádzať dane a nik nebude mať peniaze si čokoľvek kúpiť. Nik nebude chcieť podnikať. Nebude mať byť z čoho dotované zdravotníctvo a chod štátu. A nastáva kolaps. Práve to je dôvod, prečo je mierna inflácia dobrá.

Zdroj: Funmagazín.sk | Foto: Pixabay