Švajčiarsko je jedinečnou krajinou, ktorá sa vymyká od ostatných. Nikam sa nezačleňuje, no nikdy nebolo nikým napadnuté. Nie je veľké (rozlohu má menšiu ako Slovensko), žije v ňom približne osem miliónov obyvateľov a môže sa pýšiť aj tým, že je krajinou, v ktorej sú suverénne najvyššie priemerné mzdy na svete, o čom sa dočítate aj v našom článku.

S vysokými platmi ale idú ruka v ruke i napohľad astronomické ceny. Vďaka nim je táto krajina pre obyčajných ľudí finančne len ťažko dostupná. Najlacnejšou položkou pre turistu sú tu v podstate ubytovanie a pohonné hmoty, ktoré sú len o niečo málo vyššie ako u nás. Ak však prídete do krajiny vrámci nejakého zájazdu, a teda, nemôžete si so sebou priviesť väčšie množstvo jedla, vaša peňaženka „zaplače“.

Viete, koľko tam stoja bežné potraviny, základné oblečenie, taxi služby, verejná doprava, jedlo v reštauráciách a podobne? No, pre Švajčiara či aspoň priemerne zarábajúceho Nemca je to prijateľné, no pre obyčajného Slováka, Poliaka či Čecha to veru nie je miesto, kde zamieri každý rok na dovolenku.

Prejdime však konečne k tým cenám. Upozorňujeme, že sa jedná o priemerné ceny v supermarketoch (bez zliav) zverejnené na renomovanej stránke Numbeo.com. Preto nie je vylúčené, že pri vašej návšteve tejto nádhernej krajiny nemôžete natrafiť na prijateľnejšie (no i vyššie) ceny.

Koľko stojí vo Švajčiarsku bežné jedlo v supermarkete?

liter mlieka – 1,53€
kilo banánov – 2,64€
kilo zemiakov – 2,34€
kilo kuracích pŕs – 23€
polkilový chlieb – 2,71€
1,5-litrová minerálka – 0,97€
0,5-litrové pivo – 1,89€
kilo jabĺk – 3,68€

Čo také služby?

taxi za kilometer – 3,60€
hodinový lístok na MHD – 3,30€
domáci internet na mesiac – 55€
hodina tenisového kurtu – 33€
prenájom bytu na mesiac – od 1100€
posilňovňa na mesiac – 78€

A ceny v reštauráciách?

hlavné jedlo pre osobu v lacnejšej reštaurácii – od 20€
3-chodové menu pre osobu v drahšej reštaurácii – cca 50€
káva – od 4€
menu v McDonalds – 14€

Zdroj: Numbeo.com | Foto: Pixabay