V posledných pár týždňoch sme sa vrátili k celkom bežnému životu ako pred pandémiou. Aj keď ešte pretrváva zopár obmedzení, je to už oveľa lepšie ako na jeseň. Od 14. júna sa dokonca zmenili podmienky aj na hraniciach. Kto už nebude musieť absolvovať povinnú izoláciu? 

Na Facebooku Polície Slovenskej republiky informuje rezort o zmenách na hraniciach, ak sa vrátite zo zelenej krajiny, od pondelka 14. júna nebudete musieť absolvovať povinnú karanténu v trvaní 14 dní. Rovnako to platí pre tých, ktorí prichádzajú zo susednej krajiny zeleného pásma s negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorý ste podstúpili v susednej krajine alebo na území SR a nie je starší než 24 hodín.

Karanténe sa vyhnete aj vtedy, ak máte pri príchode z krajín zeleného pásma pod 18 rokov alebo ste pred nie viac ako 180 dňami prekonali ochorenie Covid-19.

Výnimka platí aj pre tých, ktorí sú zaočkovaní prvou dávkou najmenej 21 dní (no nie viac ako 90 dní). Vyhnú sa jej aj zaočkovaní druhou dávkou vakcíny, musia byť však minimálne 21 dní a nie viac ako 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky.

Medzi zelenými krajinami sú krajiny EÚ a krajiny mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemickou situáciou. Konkrétne ide o tieto krajiny:

Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hongkong, Chorvátsko, Island, Írsko, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macao, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Taiwan

Foto/Zdroj: Facebook